struka(e): zoologija
ilustracija
ŠTITARCI, razvoj štitarca Eimeria sp. – 1. makrogameta, 2. mikrogameta, 3. gamonti, 4. epitelne stanice domadara, 5. merozoiti, 6. sporozoiti, 7. sporociste sa sporozoitima, 8. četiri sporoblasta, 9. zigota (oocista)

štitarci ili kokcidije (prema grč. ϰόϰϰος: zrnce) (Coccidia), red nametničkih protista iz koljena apikompleksa (Apicomplexa). Uzrokuju kokcidiozu. Svi, osim roda Cryptosporidium, unutarstanični su nametnici u crijevnom epitelu većine kralježnjaka, izuzetno u epitelu žučovoda (Eimeria stiede u kunića) i bubrežnih tubula (E. trumkata u guske). Razmnožavaju se nespolno (shizogonijom i sporogonijom) i spolno (gametogonijom). Značajni su u patologiji domaćih i divljih ptica i sisavaca, a manje čovjeka. Pretežito obolijeva mladunčad, a osnovni je simptom proljev. U štitarce u užem smislu ubrajaju se rodovi Eimeria, Isospora, Cystoisospora i dr., a u širem smislu Toxoplasma, Neospora, Sarcocystis, Hammondia, Besnoitia i Frankelia. Nosioci štitaraca u širem su smislu pas i mačka i njihovi divlji srodnici, te neke grabežljive ptice, a prijenosnici su domaći i divlji sisavci i ptice pa i čovjek. Spomenuti su rodovi mnogo patogeniji za prijenosnike.

Citiranje:

štitarci. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 28.4.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/stitarci>.